چگونه علاقه ی شغلی خود را کشف کنم؟

چگونه علاقه ی شغلی خود را کشف کنم؟

باسلام خدمت شما بازدیدکننده محترم. از این که وقت گران بهای خود را در اختیار من قرارداده اید، سپاسگزارم.
برای موفقیت در کسب و کار مخصوصا کسب و کارهای اینترنتی، علاقه ی شغلی بسیار مهم است. البته استثناء هایی نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهم کرد. کسب و کارهای اینترنتی به استمرار در توسعه و صبر نیاز دارند. این تقریبا یک مسئله مهم در تمام جنبه های زندگی شغلی محسوب می شود. علاقه در کسب و کار به انسان انگیزه و استمرار می دهد. اگر علاقه نباشد، کیفیت نیز کاهش می یابد و بهره وری به شدت افت می کند. اگر علاقه نباشد انسان به پایان ساعات کاری فکر می کند و از اضافه کاری فراری خواهد بود؛ اما کسانی که به کارشان علاقه دارند از این که زمان می گذرد ناراحت شده و زمانی که به پایان وقت کاری نزدیک می شوند با خود می گویند: چقدر زود گذشت ای کاش بازهم می توانستم کار کنم! برای موفقیت در حوزه ی شغلی خود باید علاقه را به خوبی کشف کنید. برای کشف علاقه خود بهتر است با دقت دستورالعمل های زیر را اجرا نمایید.

 

روش اول : داشتن پول زیاد در حساب های بانکی!

بسیاری از ما برای کسب درآمد یک شغل را آغاز می کنیم؛ برای رفاه مالی بیشتر. اکنون از شما می خواهم باور کنید که در حساب بانکی شما ۱۰ میلیارد تومان پول وجود دارد، در حساب پی پال(بین المللی) ۵ میلیون دلار و ۱۰ درصد از سهام گوگل نیز مال شماست. می خواهم واقعا بدون محدودیت های واقعی و خیالی به این موضوع فکر کرده و لحظاتی آن را باور کنید. این شرایط تا آخر عمر شما ادامه خواهد داشت و هر ماه نیز به سودتان اضافه می شود و یک ضمانت نامه جهانی برای استمرار حساب مالی تان به شما اعطاء می گردد. اکنون اگر در این شرایط باشید چه می کردید؟!

سوال اصلی این جاست که اگر از نظر مالی در این شرایط باشید از فردا به چه کاری مشغول می شدید؟! چه حرفه یا تخصصی را عاشقانه دنبال می کردید؟! شما دیگر مشکل مالی ندارید و هر چه قدر بخواهید پول در حسابتان هست. با این شرایط چه شغلی را آغاز می کردید؟! از فردا یا پس فردا چه هنری را دنبال می کردید؟ آیا شرکت تاسیس می کردید؟! چه شرکتی؟! در چه حوزه ای؟ در چه سطحی؟! آیا موسسه تاسیس می کردید؟! چه نوع موسسه ای؟! با چه هدفی؟! برای چه کاری؟! نقش یا شغل شما در این موسسه چه بود؟! مدیریت می کردید؟! لطفا با دقت جزییات را روی کاغد پیاده کنید. بدون محدودیت فکر کنید و بگویید چه کاری برای خودتان بر میگزینید؟! کدام شغل را انتخاب می کردید؟!

ممکن است بگویید به مسافرت و تفریح می رفتم. یا بگویید می خورم و می خوابم. اما واقعیت متفاوت است. هر چه قدر بخوابید یا مسافرت و تفریح کنید به حال بد نزدیک تر خواهید شد و از این سبک زندگی بعد از مدتی خسته می شوید. لطفا واقع بین باشید. تفریح و مسافرت خوب اند اما قطعا شغل محسوب نمی شوند. مگر آنکه یک شرکت یا آژانس تخصصی در زمینه گردشگری تاسیس کنید که هم کار باشد و هم تفریح.

 

روش دوم : کاری که از آن خسته نمی شوید!

به خودتان دقت کنید. در گذشته چه کاری را هر چه انجام می دادید از گذر زمان ناراحت تر می شدید؟! مثلا نقاشی. مثلا دوستی دارم که هنگام نقاشی کردن از خود بی خود شده و وقتی شب می شود با نارحتی از پایان روز و با اشتیاق به شروع روز بعد به رخت خواب می رود و همیشه شاکی است که چرا یک روز این قدر کوتاه است و زود تمام می شود. یا یک برنامه نویس را در نظر بگیرید که عاشقانه کدنویسی می کند و از اینکه شب شده است و باید بخوابد به شدت نارحت می شود.

 

نوبت شماست که علاقه ی شغلی خود را کشف کنید!

اکنون فکر کنید و علاقه های خود را روی کاغذ بنویسید. به یک مکان خلوت بروید مثل اتاق خواب یا گوشه ای در پارک محله؛ حالا باید بر اساس شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور یکی را انتخاب کنید که رضایت بیشتری برایتان به ارمغان بیاورد. گاهی علاقه کافی نیست و باید به شرایط مختلف توجه کنید. باید علاقه ها را ابتدا لیست و از میان آن ها یکی را انتخاب کرد. برای مثال آقای ایکس پس از بررسی روش های فوق این علاقه ها را نوشت…

  • تحلیل فوتبال
  • پرورش اسب و اسب سواری
  • گردشگری و جهان گردی
  • طراحی و کدنویسی اپلیکیشن اندروید

اکنون آقای ایکس می خواهد یکی از موارد بالا را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کند. البته به این معنا نیست که نباید به دیگر موارد بپردازد! خیر. یکی را به عنوان شغل و پیشه انتخاب می کند و الباقی را به عنوان تفریح و کارهای حاشیه ای انجام می دهد. اما تمرکز باید بر روی همان گزینه اصلی باشد.

شاید طراحی اپ اندروید انتخاب بهتری باشد. زیرا شرایط  و جایگاه کسب و کارهای اینترنتی و فناورانه بهتر است. او می تواند با تبدیل شدن به یک مهندس برنامه نویس موبایل، هم به جایگاه مناسب اجتماعی برسد و هم یک شرکت فناوری اطلاعات تاسیس کند و هم استارتاپ هایی برای علاقه های دیگرش مثل فوتبال، پرورش اسب و گردشگری ایجاد و مدیریت کند. به این می گویند یک کشف منطقی.

شما چه طور؟! علاقه شما چیست؟! اگر به کمک بیشتری احتیاج داشتید به من ایمیل ارسال کرده یا در همین صفحه مطرح کنید.
Pishravandeh@gmail.com

پیروز و شاد باشید.
سیدمحمدمهدی موسوی

1 دیدگاه برای “چگونه علاقه ی شغلی خود را کشف کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *