چند اصل مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی

چند اصل مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی

با سلام خدمت شما بازدیدکننده عزیز و محترم.

خوش حالم که در خدمت شما هستم و از این که وقت گران بهای خود را صرف مطالعه نوشته های من کرده اید، سپاسگزارم.

امروزه کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت در حال رونق گرفتن هستند. این اتفاق سال های زیادیست که در کشورهای اروپایی و غربی افتاده است. امروزه با تحولات اساسی در اینترنت و آشنایی و اعتماد مردم ایران به دنیای مجازی شرایط کسب و کارهای اینترنتی نیز در ایران بهتر شده است. وجود برند های موفقی همچون دیوار، دیجی کالا، بامیلو و … باعث شده است که مردم راحت تر با کارت های اعتباری خود به صورت اینترنتی کالا یا خدمات دریافت کنند. این اعتماد و این پیشرفت یقینا روز به روز افزایش خواهد یافت و ما شاهد این رویداد نیز هستیم و خواهیم بود. از ویژگی های دیگر کسب و کار اینترنتی سرمایه کم آن است. در واقع شما با کمترین هزینه ممکن می توانید یک کسب و کار با وسعت بسیار زیاد داشته باشید و این از ویژگی های کسب و کار اینترنتی است.

 

کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار اینترنتی به کسب و کاری گفته می شود که بخشی از آن یا تمام آن در بستر اینترنت فعالیت می کند. مخاطبان آن از طریق اینترنت و غیرحضوری خرید می کنند. کسب و کارهای اینترنتی معمولا در یک وب سایت یا یک اپلیکیشن موبایل یا هردو باهم میزبان مشتریان هستند. محصول کسب و کار اینترنتی می تواند هم کالای فیزیکی باشد و هم کالای مجازی(فایل) و هم خدمات. مثلا اسنپ خدمات می فروشد. دیجی کالا، کالا می فروشد. فرانش، کالاهای مجازی(فایل) می فروشد. در واقع یک کسب و کار اینترنتی به طور کلی این سه دسته از محصولات را می تواند ارائه دهد: ۱- خدمات(سرویس های کاربردی آنلاین) ۲-کالاهای فیزیکی ۳-کالاهای مجازی(فایلهای صوتی، تصویری و متنی و …)

 

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی از کجا شروع کنم؟

قبل از هرچیز توجه به چند نکته بسیار مهم است. موفقیت در کسب و کار اینترنتی با علاقه رابطه مستقیم دارد. اگر در کسب و کارتان علاقه به میزان کافی نداشته باشید، موفقیت شما با چالشی جدی روبه رو می گردد. بسیاری از افراد موفق در کسب و کارهای اینترنتی عاشق کارشان بودند. مثلا برادران محمدی(مدیران محترم دیجی کالا) یا آقای شهرکی(موسس دانش گستر متفکر) یا آقای بهنام آقاجانی (موسس آنکوایکس) و … همگی عاشقانه کار می کنند. مثلا آقای شهرکی با وجود موقعیت های بسیار زیاد در حوزه های مختلف، همچنان در بحث آموزش فعالیت می کنند. انسان ممکن است به چند چیز علاقه داشته باشد، اما باید ابتدا این علاقه ها را لیست کند و بر اساس شرایط زندگی و اجتماعی و اقتصادی یکی را گلچین کند. مثلا آقای بهنام آقاجانی آموزش برنامه نویسی را انتخاب کرده است و افراد زیادی در ایران از آموزش ها و سرویس های ایشان به مراحل بالای برنامه نویسی صعود کرده اند. در صورتی که خود ایشان با دانشی که دارند می توانند یک استارتاپ خارق العاده به تنهایی تولید کنند. برای مثال پورتال آنکوایکس را ظرف مدت ۶ ماه به تنهایی کدنویسی کردند که در واقع یک فریم ورک مستقل و اختصاصی است و امکانات پنهان زیادی دارد که برای اهداف آتی رونمایی می شوند. ارائه نمونه ای از کسب و کارهای خارج از کشور نیز خالی از لطف نخواهد بود. لری و سرگئی(موسسان محترم گوگل) عاشق کدنویسی بودند. عاشق نوآوری در اینترنت. آن زمان اینترنت پیشرفت زیادی نداشت. آن زمان اینترنت صرفا یک بستر برای نامه های الکترونیکی بود و برخی وبگاه های علمی یا سازمانی. لری و سرگئی علاقه و جسارت را باهم آمیختند و موتوری آفریدند که در اینترنت می خزد و براساس کلمات کلیدی گزارش ارائه می دهد.

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی ابتدا به درون خود دقت کنید. ابتدا خودتان را کشف کنید. اگر درونتان به شما می گوید عاشق آموزش نقاشی هستید، راهی برای بهبود شرایط نقاشی و علاقه مندان آن در کشور و حتی جهان بیابید. اگر درونتان به شما می گوید “تو برای تغییر دنیا ساخته شده ای” پس به دنبال یک کمبود بگردید و برای آن یک استارتاپ بسازید. اگر درون شما به شما می گوید که “تو برای مدیریت و رهبری ساخته شده ای” پس به دنبال علم مدیریت بروید و مدیریت کسب و کارهای اینترنتی کوچک را برعهده بگیرید و بعد مدیری موفق برای دیگران باشید. برای مثال خانم مریسا مایر که از کارمندان و مدیران بخش های تبلیغاتی گوگل بودند با صبر و شکیبایی و کسب تجربه در نهایت به مدیر ارشد شرکت یاهو انتخاب شدند. درون شما، راست می گوید اگر درست بشنوید! برای راه اندازی کسب و کاری موفق چه در اینترنت و چه در فضای سنتی(که قطعا بخشی از آن باید در اینترنت باشد) به دنبال کشف پتانسیل های خود باشید. می توانید این مقاله را بخوانید شاید بتواند شما را در این موضوع بهتر آگاه کند. (چگونه علاقه ی کاری خود را کشف کنم)

 

 

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی چقدر بودجه لازم است؟

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی بودجه یک مقدار متغیر محسوب می شود. بودجه مورد نظر به شرایط و اهداف شما وابستگی دارد. مثلا اگر قصد شما کار و مخاطبان تخصصی باشد مثل همیاروردپرس که در حوزه تخصصی وردپرس کار می کند شروع با سرمایه کم ایده خوبی است. اگر کسب و کار شما یک استارتاپ کاربردی می باشد نظیر اسنپ، بودجه زیادی برای شروع الزامی است. به طور کل بهتر است ابتدا کسب و کار اینترنتی خود را در یک حوزه خاص مثل فضا و کیهان آغاز کنید. در این زمینه اطلاعات و محتوا بگذارید. اخبار فضا و اکتشافات کیهانی را در کانال های اجتماعی و وب سایتتان درج کنید. بازدید کنندگان وفادار جذب کنید. سپس کالای دیجیتال بفروشید مثل کتاب، صوت، فیلم، آموزش و …. سپس با کسب درآمد مناسب از این راه یک سرویس تخصصی در این حوزه ایجاد کنید. مثلا سرویسی که امکان دهد کاربران رصدخانه های شهر خود را پیدا کنند؛ یا سرویسی که مثلا بشود از دیگران تلسکوپ اجاره گرفت و غیره. سپس یک فروشگاه اینترنتی تلسکوپ و کالاهای جانبی علوم فضایی راه اندازی کنید. خب تبریک می گویم شما به یک برند حرفه ای و یک استارتاپ موفق در این حوزه تبدیل شده اید. شروع با کمترین امکانات و سرمایه را باید از مفهوم MVP الگو گرفت. MVP به شما کمک می کند تا با کمترین پتانسیل ممکن، کسب و کار خودتان را استارت بزنید. این مفهوم باید توسط مبتدیان به خوبی درک شود. اگر مایل هستید این مفهوم را بهتر درک کنید، این مقاله را به شما توصیه می کنم. (مفهوم MVP در کسب و کارهای اینترنتی)

 

 

برای راه اندازی وب سایت و اپلیکیشن از کجا شروع کنم؟

برای راه اندازی وب سایت چند انتخاب پیش روی شماست. یا اینکه خودتان کدنویسی کنید(طراحی ظاهر و برنامه نویسی) یا اینکه از ابزارهای آماده استفاده نمایید. گزینه اول برای شروع با قانون MVP در تضاد است و توصیه نمی شود. گزینه دوم برای شروع در کوتاه ترین زمان و کمترین هزینه، مناسب تر است. منظور از ابزار های آماده، نرم افزارهای وبساز می باشد. نمونه ای از این نرم افزارهای وبساز یا اصطلاحا مدیریت محتوای وب(CMS) عبارت اند از : جوملا، دروپال، نیوک، دیتالایف انجین، وردپرس و ده ها نرم افزار دیگر. برای شروع توصیه می کنم تا از دیتالایف یا وردپرس استفاده کنید. اگر من جای شما باشم وردپرس را انتخاب می کنم. وردپرس در حال حاضر با منابع نرم افزاری بسیار زیادی در ایران فعالیت می کند که احتمالا تمام نیاز های شما را برآورده خواهد ساخت. برای یادگیری کافی است به مراجع آموزشی هر نرم افزار مراجعه نمایید. برای یادگیری وردپرس و استفاده از منابع آن من همیاروردپرس که دوست محترم آقای حاجی محمدی بنیان گذار آن است و توس وب و آنلاینر که جناب آقای نقابی عزیز موسس توس وب و آقایان آبسالان و رضایی از موسسان آنلاینر می باشند و با زحمات و تجربه های زیادی در حال پیشروی هستند، توصیه می کنم. برای داشتن اپلیکیشن، می توانید از اپلیکیشن سازها استفاده کنید که البته سایت آنلاینر و توس وب با قالب هایشان این خدمت را احتمالا به صورت رایگان ارائه می دهند. اما به هر دلیل اگر نخواستید از خدمات آنها استفاده نمایید، می توانید از اپلیکیشن سازها که با جستجو در گوگل تعداد زیادی از آن ها را می یابید، بهره بگیرید. حتی می توانید بر اساس مفهوم MVP ساده تر نیز عمل کنید. یعنی به یک برنامه نویس اندروید سفارش دهید تا فقط یک اپ Web View برای شما طراحی کند که هزینه آن بسیار بسیار کم است. در واقع Web View یک مرورگر است که با آیکن اختصاصی شما طراحی و با کلیک بر این آیکن کاربر به سایت شما ریدایرکت می شود.

 

 

این مقاله مجددا ویرایش شده و توسعه خواهد یافت.

پیروز و سربلند باشد.
بهترین ها را برای شما آرزومندم.
سیدمحمدمهدی موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *