انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی

انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی

با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی، از اینکه وقت خود را برای مطالعه این صفحه گذاشته اید، سپاسگزارم. امیدوارم مفید واقع شود. کسب و کارهای اینترنتی انواع مختلفی دارند. به همین منظور می خواهیم انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی را مورد بررسی قرار دهیم. مقاله های متفاوتی در این زمینه در اینترنت وجود دارند اما احتمالا پراکندگی در آن ها زیاد است. به همین منظور تصمیم گرفتم تا یک جمع بندی کلی در رابطه با انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی داشته باشم. بعد از بررسی کسب و کارهای اینترنتی در ایران، به این دسته بندی های کلی رسیدم. این دسته بندی ها سرشاخه های اصلی کسب و کارهای اینترنتی می باشند.

۱-  کسب ­و­ کارهای اینترنتی مبتنی بر ارائه خدمات تخصصی

از انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی می باشند. به کسب و کار هایی که برای ارائه ی خدمات تخصصی از طریق اینترنت فعالیت می کنند، گفته می شود. این نوع کسب و کار ها معمولا از طریق دریافت پروژه در یک موضوع تخصصی خدمات ارائه می دهند. برای مثال: خدمات ترجمه رسمی، خدمات برنامه نویسی موبایل، خدمات تایپ، خدمات موشن گرافیک، خدمات ادیت فیلم و غیره از این نوع کسب و کار در بستر اینترنت محسوب می شوند. معمولا مدیران این نوع کسب و کارها برای رونق بخشیدن به کسب و کارشان، خدمات را با نشر محتوای تخصصی نیز که در پاراگراف بعدی توضیح داده شده است، ترکیب می کنند.

۲- کسب­ و کارهای اینترنتی مبتنی بر نشر محتوای تخصصی

از انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی می باشند. این نوع کسب و کارها معمولا از طریق تحقیق و پژوهش های علمی فعالیت می کنند. درآمد آنها از طریق فعالیت حرفه ای صورت می گیرد. مثلا یک وب سایت که کارش آموزش پرورش قارچ می باشد از این نوع کسب و کار ها محسوب می گردد. فروش محصولات آموزشی نظیر فیلم، صوت، کتاب، جزوه، عضویت ویژه در انجمن های تخصصی، تبلیغات ویژه و غیره در حوزه فعالیت حرفه ای آن ها از جمله راه کسب درآمدشان در اینترنت است. معمولا مخاطبان این نوع کسب و کارها، اقشار خاص با علایقی خاص می باشند که نسبت به این کسب و کارها وفادار بوده و احتمالا عضو خبرنامه، سایت یا انجمن آن ها نیز خواهند شد. لازم به ذکر است که مردم به برندهای حرفه ای که با تحقیق و نشر محتوای مفید در یک حوزه خاص فعالیت می کنند، بهتر اعتماد خواهند کرد.

۳- کسب و کارهای اینترنتی مبتنی بر نشر محتوای عمومی

از انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی می باشند. معمولا در این حوزه رقابت بسیار شدید است زیرا محتوا می تواند توسط افراد غیرتخصصی نیز تولید و منتشر شود. برای مثال سایت های مجله ای، سایت های جوک و لطیفه، اپلیکیشن های خبری و… از این نوع کسب و کار ها محسوب می شوند.  این نوع کسب و کار ها عمدتا از راه تبلیغات و مشارکت در فروش درآمد کسب می کنند؛ زیرا مخاطبان آن ها صرفا برای سرگرمی، اوغات فراغت و یا مقاصد غیر حرفه ای به آن ها مراجعه کرده و وابستگی خاصی نسب به آن ها ندارند. در واقع خیلی کم پیش می آید که کسی به خاطر یک لطیفه یا یک خبر، پول پرداخت کند.

۴- کسب­ و کار های مبتنی بر حل یک مشکل یا رفع یک نیاز در بازار و جامعه (استارت آپ)

از انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی می باشند. این نوع کسب و کار ها معمولا برای تحقق یک ایده تلاش می کنند. در شرایط فعلی استارتاپ های اینترنتی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. مردم برای آسایش بیشتر خود به خدمات و ایده های جدید نیاز دارند. بنابراین برای این نوع کسب و کارها نیز درآمدهای بسیار عظیمی در صورت موفقیت و محبوبیت درانتظارشان خواهد بود. البته استارتاپ های اینترنتی با ریسک بالایی نیز روبرو هستند و بر خلاف دیگر دسته ها، این نوع کسب و کار ها حتما به سرمایه بازاریابی و سرمایه انسانی متخصص در زمینه برنامه نویسی احتیاج خواهند داشت. در واقع راه اندازی و توسعه یک استارتاپ معمولا با برنامه نویسی اختصاصی عجین شده است.

معنی استارت آپ: کسب و کارهایی که برای حل یک مشکل یا رفع یک نیاز شامل تولید یک محصول جدید، یک سرویس جدید، یک فرآیند جدید یا یک پلتفرم جدید با احتمال شکست و چشم اندازی مبهم ایجاد می شوند و معمولا کارکنان آن ها زیر ۸۰ نفر است، می گویند. به استارتاپ های مبتنی بر اینترنت، استارتاپ های اینترنتی می گویند.

۵- کسب و کارهای اینترنتی مبتنی بر فروش کالاهای فیزیکی از نوع تخصصی

از انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی می باشند. این نوع کسب و کارها در قالب یک فروشگاه اینترنتی کالای فیزیکی در بستر اینترنت در یک حوزه خاص مثل محصولات ورزشی فعالیت می کنند. این فروشگاه ها می توانند با محدودیت یا بدون محدودیت جغرافیایی کالای فیزیکی عرضه کنند. معمولا این نوع کسب و کارها رابطه تنگاتنگی با شرکت های حمل و نقل و شرکت های پستی دارند.

۶- کسب و کارهای مبتنی بر فروش کالاهای فیزیکی از نوع عمومی

از انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی می باشند. این نوع کسب و کارها یک فروشگاه اینترنتی برای خرده فروشی و واسطه گری انواع مختلف کالاهای فیزیکی در اکثر حوزه ها می باشند. معمولا این نوع فروشگاه ها انبارهای بزرگ و شرکای تجاری متعددی دارند و شرکت آن ها معمولا سهامی خاص می باشد. اصولا این نوع فروشگاه ها محدودیت جغرافیایی و محدودیت نوع کالا در دستور کارشان نیست و محدودیت های آن ها صرفا ناشی از عوامل غیر ارادی است؛ نظیر مشکلات بین المللی، سیاسی و اقتصادی محل فعالیت آن ها.

۷- کسب و کارهای اینترنتی مبتنی بر فروش کالاهای مجازی

از انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی می باشند. این نوع کسب وکارها، معمولا کالاهای مجازی و غیرقابل لمس عرضه می کنند؛ نظیر بلیط الکترونیکی، قالب سایت، نرم افزار بر خط و موارد مشابه. معمولا این نوع کسب و کارها، بر یک زمینه خاص تمرکز می کنند. برای مثال: مارکت قالب سایت، فروشگاه انواع کتب الکترونیکی، اپ استورهای موبایل از این قبیل کسب و کارهای اینترنتی می باشند.

۸- کسب و کارهایی که پولی در آن ها به صورت آنلاین رد و بدل نمی شود(ترکیب شده)

از انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی می باشند. این نوع کسب و کارها معمولا هیچگونه تجارتی در بستر اینترنت انجام نمی دهند. در واقع کسب و کار اینترنتی آن ها در جهت توسعه کسب و کار محلیشان راه اندازی می شود. فعالیت آن ها بیشتر جنبه بازاریابی و اطلاع رسانی دارد. مثلا یک واحد صنفی یا یک سازمان می تواند از این نوع کسب و کارها باشد.

۹- انواع مختلف کسب و کار های اینترنتی از نوع متفرقه

ممکن است کسب و کارهایی وجود داشته اما در دسته بندی های ۸ گانه حضور نداشته اند. ما آنها را در دسته ۹ام در نظر می گیریم. دسته ای به نام متفرفه.

 

و در نهایت توصیه می کنم قبل از هر کاری ابتدا علاقه شغلی خود را در اینترنت کشف کنید با کمک این مقاله : (چگونه علاقه ی شغلی خود را کشف کنم؟)

و سپس روش های راه اندازی کسب و کار اینترنتی را نیز همین طور: (نحوه راه اندازی کسب و کار اینترنتی)

 

پیروز و سربلند باشید.

لطفا این مطلب را با ذکر منبع منتشر کنید. ممنونم
سیدمحمدمهدی موسوی – پیشرونده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *